29. listopadu

Díky Tomášovi je z Marka vrcholový sportovec

Příběh z Nadace Leontinka

Před dvanácti lety jsme poprvé s Nadací Leontinka a pár nevidomými vyrazili na Jizerskou padesátku. Nevěděli jsme pořádně, jestli náš nápad probojovávat se bílou stopou v nemotorných dvojicích mezi tisícem závodníků není trochu šílený... ale motivace to nevzdat byla velká: umožnit nevidomým sportovcům užít si atmosféru závodů a zároveň ukázat zdravým závodníkům, že i s hendikepem (a silnou vůlí) to jde.

Tehdy jsme s sebou vzali i Marka, patnáctiletého kudrnatého kluka, který moc nevěděl, co se sebou. Měl sice odmalička zachováno necelých 10 % zraku na jednom oku, o to větší byl ale bojovník, umanutý dokázat velké věci - jen mít někoho, kdo by se mu soustavně věnoval a ukazoval mu cestu...
O pár let později jsme opět na Jizerské pro Marka sháněli traséra - vodiče, který by jel ve stopě před ním, dával by mu pokyny jak rychle jet, kdy a kam zabočit, vyhnout se překážkám - zkrátka jeho druhé oči.

Přihlásil se nám Tomáš Novotný, sportovec, který sice s trasováním neměl předchozí zkušenost, ale vzal ho jako výzvu. Jak to dopadlo?

Tomáš rozpoznal v Markovi obrovský sportovní talent a zápal a rozhodl se mu věnovat více než jen příležitostně. Stal se jeho přítelem, mentorem, průvodcem... S vidinou konkrétních (a zpočátku nedosažitelných) cílů spolu odtrénovali stovky hodin, aby se dostali výkonnostně na stejnou úroveň.
„Tomáš mě vyhecoval. Kolo a běh jsem zvládal, ale v plavání jsem byl tragéd," říká Marek. Kvůli triatlonu se musel učit správně a rychle plavat, což je pro nevidomého kvůli orientaci velmi náročné. Absolvovali bok po boku nespočet závodů a postupně se dopracovali až k těm nejextrémnějším.

IronMan Barcelona v čase 11h 35min 28s, IronMan Roth, WinterMan Xtreme Triathlon (poprvé účast sportovce s handicapem) Engadin ski Marathon a Trans Jurrassiene, CzechMan, pokoření hranice 19 minut na trati 5 kilometrů v seriálu Run Czech, dvojnásobné dokončení extrémního horského maratonu B7 závodu v čase rovnajícím se výkonu zdravých sportovců...
Při takovém vytížení ještě Marek dokáže provozovat vlastní fyzioterapeutickou praxi a sám trénovat a motivovat ostatní.

Jeho trasér Tomáš zůstal věrný nejen Markovi, ale celé Nadaci Leontinka - dlouhodobě pomáhá nejen finančně, ale i se svou firmou na výrobu sportovního oblečení oblékl do dresů celý tým nevidomých běžců a trasérů pod hlavičkou projektu Nadace Leontinka sportuje. Ten se za těch dvanáct let (právě díky lidem, jako je Tomáš Novotný) rozrostl z „trošku šíleného nápadu" v trvalý motivační program, který tvoří neviditelnou síť zrakově postižených sportovců, jejich trasérů a všech, kdo věří, že i s hendikepem je možné vyhrávat.

S díky Nadace Leontinka

 

Kniha Zážitkového dárcovství Kniha Zážitkového dárcovství Kniha Zážitkového dárcovství Kniha Zážitkového dárcovství Kniha Zážitkového dárcovství Kniha Zážitkového dárcovství